1. Gładka elegancka powłoka: Mikrocement po nałożeniu i utwardzeniu tworzy gładką płaszczyznę z organicznymi wzorami. Nadaje płaszczyźnie elegancki dekor kolorystyczny. Nie jest monotonny w odbiorze. Intensywność wzoru wzrasta przy zastosowaniu ciemniejszych szarych odcieni i maleje do subtelnych przy kolorach bieli.
2. Paroprzepuszczalność: Odparowywanie wilgoci ze ścian jest kluczowe dla energooszczędności budynku. W okresie zimy powstają w ścianach zewnętrznych skropliny wody w punktach nazywanych punkt rosy. Możliwość pozbycia się wilgoci ze ścian przez tynki zewnętrzne, wpływa na izolacyjność i oszczędność na ogrzewaniu budynku. Wszak nikt nie lubi jak kurtka zimą jest mokra i nie trzyma ciepła, tak samo jest ze ścianami. Mokre ściany przestają izolować cieplnie.
3. Gładkość powłoki utrudniająca brudzenie: Powszechnie stosowane tynki mają uziarnienia około 2 mm. Mają na swej powierzchni zagłębienia gdzie z łatwością zatrzymuje się brud i rozwijają się porosty biologiczne, glony. Elewacja zaczyna się zazieleniać, powstają brudne zielone zacieki. Glony nie wpływają na zdrowie, ale są pożywką dla grzybów i pleśni które wpływają niekorzystnie na zdrowie człowieka. Poza tym elewacja staje się okropna.
4. Samooczyszczanie: Mikrocement na elewacji jest gładki. Nie ma zagłębień na osadzenie się porostów. Deszcz oblewający ścianę obmywa zabrudzenia. Obecność zasadowych minerałów w składzie mikrocementu zapewnia elewacji silny odczyn alkaliczny utrudniający rozwój glonów.
Elewacje mikrocementowe powoli stają się popularne. Jest to fajna alternatywa dla nietrwałych i monotonnych rozwiązań.